EUROPEUM HOTEL, Wrocław
 Daria Wartalska. Post konsumpcja.

Daria Wartalska. Post konsumpcja.

16 września 2020

Dieter Rams, jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych projektantów XX wieku sformułował w latach 80 dekalog dobrego projektowania.* Jedną z zasad jest, by był przyjazny dla środowiska. Daria Wartalska odnalazła w tym zapisie swoją niszę. Specjalizuje się w eco-designie. Zawsze uwzględnia dobro środowiska i otoczenia w swojej pracy twórczej, specjalizuje się w szkle użytkowym oraz reusingowym. Wartalska obecnie robi doktorat z dyscypliny zrównoważonego projektowania. Jej pytanie badawcze brzmi: W jaki sposób można sensownie wykorzystać zasoby produktu? Co to jest post konsumpcja.

Post konsumpcja...

Na przykładzie butelek szklanych: czy istnieją alternatywy dla kosztownego i energochłonnego topienia, recyklingu szkła? Recykling szkła wymaga takiej samej ilości energii, jak nowa produkcja. Zagadnienie to stało się podstawą pracy magisterskiej Wartalskiej, w której zaprojektowała kompletny zestaw użytkowy z jednorazowych butelek o minimalnym zużyciu energii. Tak rozpoczęła się jej droga do zrównoważonego projektowania. Wartalska nadal pracuje z odpadami, ekologicznymi technologiami i społecznie odpowiedzialnymi procesami produkcyjnymi. Jej wizją jest udowodnienie, że design nie odgrywa roli gracza w bezmyślnej konsumpcji, ale odgrywa główną rolę w holistycznym wykorzystaniu produktów. Daria Wartalska dąży do (prze) projektowania obiektów w taki sposób, aby wykorzystane zasoby mogły jak najlepiej żyć w cyklu rzeczy.

Kompozycje Darii możecie podziwiać podczas posiłku w naszej hotelowej restauracji, spotkania w centrum konferencyjnym, ale też przejrzeć się w lustrach jej projektu w niektórych z pokoi. 

* Dziesięć zasad dobrego designu:

  1. dobry design jest innowacyjny
  2. dobry design czyni produkt użytecznym
  3. dobry design jest estetyczny
  4. dobry design czyni produkt zrozumiałym
  5. dobry design nie jest natrętny
  6. dobry design jest uczciwy
  7. dobry design jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach
  8. dobry design jest przyjazny dla środowiska
  9. dobry design jest tak mało designerski, jak to tylko możliwe.
mobile nav bg
Zobacz na mapie
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij