Opublikowane: 22 lipca 2022
Share with:

Atrakcje koło Wrocławia- 5 miejsc na wycieczkę w stronę natury

Lato i upał w mieście bywają wyzwaniem. Chcesz odpocząć choć przez jeden dzień od palącego słońca w mieście? Udowodnimy, że Wrocław może być nie tylko miejscem docelowym wycieczek, ale także doskonałą bazą wypadową w stronę natury! Przygotowaliśmy 5 specjalnie przez nas sprawdzonych i polecanych atrakcji koło Wrocławia na łonie natury, które warto odwiedzić tego lata.

Atrakcje blisko Wrocławia – pomysły na wakacyjne upały

Wakacje to idealny czas na zwiedzanie pięknych miejsc i atrakcji w okolicach Wrocławia. Zupełnie niedaleko od Wrocławia napotkamy już pierwsze sudeckie pasma, ale Dolny Śląsk to nie tylko góry. Ruiny zamków, kolorowe jeziorka, Skalne Miasto, uwielbiana przez turystów Andrzejówka czy piękna Dolina Bystrzycy to tylko część atrakcji na Dolnym Śląsku, które można zobaczyć w bliskiej odległości od Wrocławia. Wybierając wakacje we Wrocławiu, nie trzeba więc rezygnować z wypoczynku wśród zieleni. Europeum to hotel we Wrocławiu blisko Rynku, z którego wycieczka w te miejsca zajmie do 2 godziny jazdy samochodem!

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to wyjątkowa atrakcja koło Wrocławia – blisko 90m2 przepięknego, różnorodnego i czekającego na odkrycie terenu, oddalonego od stolicy Dolnego Śląska o niespełna 2 godziny jazdy. Sieć szlaków jest niezwykle gęsta, więc wędrówkę można ułożyć pod upodobania i możliwości każdego turysty. Jedną z najbardziej znanych atrakcji są Kolorowe Jeziorka – ewenement na skalę światową. Znalazły się one w plebiscycie National Geographic jako jeden z 7 cudów Polski. Przy sprzyjających warunkach i dobrym uwodnieniu terenu możemy zobaczyć cztery różnokolorowe jeziorka: żółte, purpurowe, lazurowe i zielone.

Dla miłośników wspinaczki idealnym miejscem w Rudawach będzie szczyt Gór Sokolich – Sokolik i Krzyżna Góra, a przy okazji wizyta w Szwajcarce, pięknym schronisku w szwajcarskim stylu. Tutejsze skałki od zawsze były celem wizyt znanych wspinaczy, między innymi Kacpra Tekieli, Wandy Rutkiewicz czy Adama Bieleckiego. Pokój, w którym spała znana himalaistka, do tej pory czeka na nią we wspomnianej Szwajcarce. Warto zobaczyć także Starościńskie Skały, które są niewielkim skalnym labiryntem z pięknym widokiem na okolicę.

Doskonałym miejscem do odwiedzenia, a zarazem ciekawą atrakcją koło Wrocławia, są także ruiny XIV-wiecznego Zamku Bolczów. To świetne miejsce na piknik (znajduje się tam też miejsce na ognisko) i relaksujący spacer, również dla rodzin z dziećmi. Z murów dawnego zamku widoczne są wspomniane wyżej szczyty – Krzyżna Góra i Sokolik.

Rudawy Janowickie

Ruiny Starego Książa

Zamek Książ to jedna z najbardziej znanych atrakcji niedaleko Wrocławia i jeden z najsłynniejszych zamków na Dolnym Śląsku. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tuż obok niego w malowniczej okolicy znaleźć można ruiny Starego Książa. XIII-wieczny romantyczny zameczek zbudowany był na fundamentach średniowiecznego zamku piastowskiego.

Położony nad przełomem rzeki Pełcznicy zabytek jest idealnym miejscem na wakacyjny spacer. Szczególnie malowniczą trasą prowadzącą do ruin jest Ścieżka Hochbergów. Wiedzie ona wzdłuż Pełcznicy od Zamku Książ do Starego Księża. Mostki, urwiska, bogata roślinność, leśna ścieżka i malowniczy punkt widokowy na Zamek Książ – trudno opisać piękno tej trasy.

Na terenie zamku za czasów jego świetności odbywały się spotkania towarzyskie, było to także miejsce hucznych i wystawnych przyjęć oraz polowań. Gościli tam między innymi car Rosji Mikołaj I, król pruski Fryderyk Wilhelm III czy John Adams, przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych.

Choć do czasów obecnych nie zachowało się zbyt wiele z całej budowli, wciąż jest to ciekawe i warte zobaczenia miejsce, przede wszystkim ze względu na piękne otoczenie oraz dwa zachowane renesansowe portyki. Dojazd z Wrocławia zajmuje około 1,5 godziny.

Przeczytaj też: Trasy rowerowe we Wrocławiu – najlepsze ścieżki dla fanów dwóch kółek

Ruiny starego Książa

Andrzejówka

Jeśli już jesteśmy w pobliżu Wałbrzycha, świetnym miejscem na spacer i wypoczynek jest schronisko Andrzejówka. Miejsce to położone u podnóża Gór Kamiennych jest stałym punktem na mapie turystów odkrywających atrakcje blisko Wrocławia.

Idąc żółtym szlakiem z Andrzejówki w kierunku Wałbrzycha, natkniemy się na piękny punkt widokowy oraz ruiny zamku Rogowiec. Nie jest to wymagająca trasa, a warto zobaczyć piękną okolicę z niecodziennej perspektywy. W samej Andrzejówce w sezonie wiosenno-letnim szczególnie polecamy zjeść botwinkę, która jest doskonałym posiłkiem po długich spacerach.

Do Andrzejówki z Europeum dotrzemy w 1,5 godziny. Bardziej wytrzymałym spacerowiczom polecamy samochód pozostawić w Wałbrzychu, do Rybnicy Leśnej podjechać autobusem i wrócić przepiękną trasą wiodącą od schroniska przez Góry Kamienne i Wałbrzyskie.

Andrzejówka

Adršpach

Wystarczy wsiąść w samochód lub pociąg, by w ciągu 2 godzin znaleźć się w naprawdę przepięknym i – co ważne latem – chłodnym miejscu. Mowa o tak zwanej „czeskiej Morii”, czyli Skalnym Mieście – atrakcji w okolicy Wrocławia o międzynarodowej sławie. To fantastyczny skalny labirynt tuż za czeską granicą. Warto jednak wiedzieć, że Skalne Miasto to tak naprawdę połączenie dwóch zbiorowisk skalnych: Adršpaskich Skał i Teplickich Skał, które łączy Wilczy Wąwóz. Brzmi tajemniczo? To cały klimat tutejszych labiryntów!

W samym Adršpach możemy zdecydować się na przepłynięcie fragmentu trasy łódką lub przejściu pieszo wszystkich korytarzy. Skalne olbrzymy połączone są wieloma kilometrami tras na drewnianych pomostach i schodkach. Sam rezerwat cieszył się ogromnym zainteresowaniem już w XVIII wieku, kiedy do Skalnego Miasta zjeżdżali tłumnie znani i cenieni artyści i władcy – August II Mocny, Józef II czy Goethe.

Adršpach

Dolina Bystrzycy

Ostatnia, ale nie mniej ciekawa atrakcja w okolicach Wrocławia, to Dolina Bystrzycy. To idealne miejsce na rodzinny spacer lub przejażdżkę rowerem. Najlepiej dotrzeć tutaj pociągiem lub samochodem, a trasa zajmuje około 30 minut. Do samego Wrocławia doprowadzi nas z Kątów 32-kilometrowa ścieżka edukacyjna. Sama okolica pełna jest mostków, pięknej roślinności, natomiast podczas marszu towarzyszy nam szum rzeki Bystrzycy, jednego z głównych dopływów Odry.

Po drodze możemy napotkać zabytkowe wioski, jak Sośnica z zabytkowymi budowlami. Wokół panuje cisza, słychać jedynie śpiew ptaków i szum drzew. Z pewnością jest to jedno z miejsc, w którym znajdziemy wytchnienie nie tylko od upałów, ale także od miejskiego zgiełku.

dolina Bystrzycy