Najpopularniejsze parki we Wrocławiu
Jeżeli szukasz idealnego miejsca na wypoczynek na łonie natury, w naszym mieście znajdziesz naprawdę sporo sprzyjających temu terenów zielonych. Poniżej prezentujemy subiektywne zestawienie najpiękniejszych parków we Wrocławiu.
Park Szczytnicki we Wrocławiu
Park Szczytnicki jest jednym z najstarszych wrocławskich parków, którego założenia we fragmentach zachowały się do dzisiaj. Ponad 100 hektarów zieleni rozpościera się między ulicami Różyckiego, Paderewskiego, Kopernika i Olszewskiego. Ten park we Wrocławiu jest jednym z najbardziej różnorodnych terenów pod względem przyrodniczym. Rośnie tu około 350 gatunków drzew z Europy, Azji oraz Ameryki Północnej – cyprys Lawsona, buk zwyczajny, platan klonolistny, sosna himalajska czy dąb szkarłatny. W Parku Szczytnickim we Wrocławiu żyje także wiele gatunków zwierząt, między innymi lisy, kuny leśne i nietoperze oraz 70 gatunków ptaków.
Park Japoński we Wrocławiu
W skład Parku Szczytnickiego wchodzi Park Japoński, który znajduje się w jego południowej części w pobliżu Pergoli. Ten park we Wrocławiu jest jednym z niewielu śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie zachowały się do czasów współczesnych. Był nazywany perłą wystawy i został przygotowany oraz urządzony przez największego wówczas japonistę entuzjastę – hrabiego Fritza von Hochberga przy udziale japońskiego ogrodnika Mankichi Arai. Ogród Japoński we Wrocławiu jest namiastką prawdziwej, japońskiej kultury, którą można poczuć, spędzając czas i spacerując alejkami prowadzącymi przez cały kompleks.
Promenada Staromiejska we Wrocławiu
Oryginalnym miejscem na spacer i relaks w centrum Wrocławia jest Promenada Staromiejska. Blisko czterokilometrowy pas zieleni prowadzi od mostu Sikorskiego, na wschód od Rynku, obok Urzędu Stanu Cywilnego, wzdłuż fosy miejskiej, przy Operze i Teatrze Lalek, przez Wzgórze Partyzantów, obok Galerii Dominikańskiej, przez Park Słowackiego, do mostka Muzealnego i zatoki gondoli przy Muzeum Narodowym.
Promenada powstała w miejscu dawnych murów miejskich, rozebranych na polecenie Francuzów, którzy zajęli Wrocław po oblężeniu w 1807 roku. Choć nie jest to typowy park we Wrocławiu, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc spacerowych w mieście. Trasa prowadzi przez centrum miasta obok zabytkowych gmachów, a na całej jej długości znajdują się kawiarnie, restauracje oraz ciekawe obiekty historyczne.
To też może Cię zainteresować: Wrocław na weekend – sprawdź, co zobaczyć w 2 dni
Park Tysiąclecia we Wrocławiu
Park Tysiąclecia to drugi pod względem zajmowanej powierzchni park we Wrocławiu. Kompleks leży w zachodniej części miasta między ulicą Graniczną, Autostradową Obwodnicą Wrocławia i rzeką Ślęzą. Park Tysiąclecia we Wrocławiu, powstały w 2000 roku przy okazji jubileuszu założenia miasta, ciągle jest w trakcie urządzania i zagospodarowywania.
Park Południowy we Wrocławiu
Lubianym miejscem spotkań wrocławian jest także Park Południowy. Mieszczący się w eleganckiej dzielnicy i liczący blisko 25 ha park został w 1877 roku podarowany miastu przez zamożnego kupca i filantropa Juliusa Schöttlandera. W ciągu kilkunastu lat powstał tu malowniczy park krajobrazowy z dużym stawem i polanami do wypoczynku. W parku można napotkać między innymi platany, tulipanowce amerykańskie i cypryśniki. W 2004 roku odsłonięty został w nim pomnik Fryderyka Chopina, który – według miejskich podań – dostał twarz znanego wrocławskiego dziennikarza i krytyka muzycznego hrabiego Wojciecha Dzieduszyckiego.
Park Grabiszyński we Wrocławiu
Jeśli marzy Ci się odrobina spokoju w środku miasta, to Park Grabiszyński we Wrocławiu będzie idealnym miejscem. Duża powierzchnia parku sprawia, że można się po nim przechadzać godzinami, piękne polany są doskonałe na odpoczynek, a place zabaw zapewnią rozrywkę najmłodszym. W powstałym na terenie dawnego cmentarza parku znajdziesz dużo starych drzew, a gdy zagłębisz się w mniej uczęszczane alejki, między zaroślami możesz dostrzec pozostałości nagrobków.
Inne parki we Wrocławiu
Kilka zielonych zaułków można znaleźć również w centrum miasta – a jednym z bardziej uroczych, chętnie odwiedzanym przez rodziny z dziećmi jest Park Staromiejski we Wrocławiu, mieszczący się tuż przy Teatrze Lalek. To tutaj znajduje się sentymentalna karuzela we francuskim stylu, nietuzinkowy plac zabaw, dużo trawników oraz miejsc na odpoczynek. W parku rosną przepiękne okazy platanów klonolistnych oraz ogromny, będący pomnikiem przyrody miłorząb japoński, a w wolierach mieszkają gatunki gołębi tybetańskich.