Opublikowane: 15 marca 2021
Share with:

Wrocław na weekend- sprawdź, co zobaczyć w 2 dni [PRZEWODNIK]

Pokazaliśmy Wam już 10 miejsc, które musicie zobaczyć będąc we Wrocławiu i zachęcaliśmy do Odkrycia Dolnego Śląska z EuropeumTym razem przygotowaliśmy podręczny, dwudniowy przewodnik po ciekawych i wyjątkowych miejscach Wrocławia.

DZIEŃ 1

PLAC SOLNY 270m

Spacer po Wrocławiu zaczynamy w centrum, od Placu Solnego, znajdującego się jedynie 270 m od hotelu, a przylegającego do Rynku. Kiedyś pełnił funkcję tzw. rynku pomocniczego, a wokół niego znajdziecie sporo zabytków, często pomijanych przez turystów. Otoczony jest przez kolorowe kamienice, a pośród nich:

  • Stara Giełda – zdecydowanie najbardziej reprezentacyjny budynek przy placu. Powstał w XIX wieku na wzór włoskich, renesansowych pałaców. Siedzibę miała tu pierwsza giełda wrocławska i miejscy kupcy. Nad wejściem możecie wypatrzeć herb Wratislavi, z literą “W”.  Jednak brakuje mu innych elementów herbu miasta. Kupcy pominęli je celowo, bo miasto kojarzyło im się z płaceniem wysokich podatków.
  • Plac Solny 2/3 – powstała blisko 100 lat, jako przykład nowoczesnej i awangardowej zabudowy miejskiej. Dawnej w tym miejscu znajdowała się kamienica, w której działała “Apteka pod Murzynem”. W czasie wojny budynek uległ zniszczeniu. Został odbudowany w po wojnie, a ostatni remont (w latach 90) przywrócił mu dawny blask. Przez wieki kamienicę zdobiła rzeźba “Murzynek”, a ponieważ nie zachowały się dokładne szkice, w 2000 roku wrocławski rzeźbiarz Stanisław Wysocki podjął się stworzenia nowej figury. Za modela posłużył mu kolega po fachu, Eugeniusz Get – Stankiewicz. Ciekawostką jest fakt, że pewien lekarz patrząc na rzeźbę zdiagnozował u Stankiewicza przepuklinę. Swoją drogą, rzeźby Murzynów chyba były dość popularne, bo na rogu ul. Ruskiej i Kiełbaśniczej znajduje się Dom pod Trzema Murzynami, którzy z fasady zerkają na plac Solny.
  • Pod dziedzińcem znajduje się schron o powierzchni 200 m2 mogący pomieścić 300 osób. Powstał w czasie II wojny światowej. Miał toalety, umywalki, kuchnie i agregat prądotwórczy. Przez wiele lat stał niewykorzystany, dopiero w ostatnim czasie utworzono tu Muzeum Iluzji i Strojów Filmowych z Hollywood.

Plac Solny we Wrocławiu

STARE JATKI 600m

Jatki to jeden z piękniejszych i często odwiedzanych przez turystów zakątków Wrocławia. Ulica ta, usytuowana wśród śród rynkowych alejek, z wyglądu oraz swego przytulnego klimatu przypomina Włoską Toskanię. Przechadzając się pod zadaszonymi, niezwykle urokliwymi kamieniczkami możemy poczuć ducha renesansowych dziejów. W średniowieczu początkowo handlowano tu mięsem. Z czasem jatki zaczęły pełnić funkcję domów mieszkalnych. Siedzibę swoich galerii sztuki oraz pracowni artystycznych mają tutaj również jedni z najlepszych wrocławskich artystów. Część lokali przeznaczono na sklepy z materiałami malarskimi, tkackimi i papierniczymi.

Stare Jatki Wrocław

OSSOLINEUM 500m

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu to jedna z najstarszych i największych bibliotek naukowych w kraju, prowadząca działalność naukową i wydawniczą. Jej zbiory liczą obecnie ok. 1 700 000 jednostek, pośród których znajdują się druki zwarte, czasopisma, rękopisy, dokumenty, stare druki, rysunki, ryciny, obrazy, ekslibrisy, medale, monety, pieczęcie, mapy i plany, plakaty, broszury, afisze, zbiory mikroformowe. Co roku można zobaczyć kilka dużych wystaw, wybrać się na spotkania i wieczory autorskie, na których występują znani uczeni, pisarze, artyści. Odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Ossolineum jest biblioteką prezencyjną, to znaczy, że udostępnia swoje zbiory jedynie w czytelniach.

DZIEŃ 2

Ossolineum biblioteka we Wrocławiu

WROCŁAWSKIE WYSPY 600m

Jednym z ciekawszych miejsc w mieście jest zbiór 6 wysp na Odrze. Każda z nich jest inna, każda z bogatą historią. Styka się tu młodość, zabawa, religia i biznes. Wszyscy, bez względu na wiek, znajdą tu coś dla siebie. Najbardziej na północ wysunięta jest Wyspa Bielarska, „na środku” znajduje się największa Wyspa Słodowa i Wyspa Młyńska. Od strony starego miasta jest Wyspa Piaskowa i Daliowa (na której znajduje się “Nawa” – rzeźba Oskara Zięty). Wrocław nie bez powodu nazywany jest “Wenecją Północy”. Znajduje się tu w sumie aż 12 wysp i… 118 mostów!

Wyspy i mosty Wrocławia

ZATOKA GONDOLI 1,3 km

Zatoka Gondoli jest centralną przystanią Wrocławskiego Węzła Wodnego. Nabrzeża Odry były (i nadal są) bardzo popularnymi miejscami spędzania wolnego czasu. Świadczy o tym ilość przystani, których było we Wrocławiu aż 16. Bardzo dobra lokalizacja – tuż przy popularnym bulwarze Xawerego Dunikowskiego sprawia, że zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Panoramy Racławickiej i Muzeum Narodowego można łatwo połączyć z wycieczką wodną kajakiem, łodzią motorową, czy statkiem wycieczkowym.

Zatoka gondoli Wrocław

CENTRUM HISTORII ZAJEZDNIA 2,8 km

Niezwykły obiekt z końca XIX wieku był „świadkiem” skomplikowanej historii miasta. To tu w sierpniu 1980 roku rozpoczął się strajk wspierający robotników Wybrzeża. Tak rodziła się „Solidarność”. Teraz to miejsce nowoczesnych wystaw historycznych, projektów edukacyjnych i kulturalnych. Wystawa główna zaaranżowana w hali zajezdni jest poświęcona całej powojennej historii Wrocławia, Dolnego Śląska i innych regionów włączonych do Polski w wyniku II wojny światowej. Zwiedzający mogą m.in. wysłuchać relacji świadków historii, wystartować w Wyścigu Pokoju, podpisać się pod Orędziem biskupów polskich do biskupów niemieckich, sprawdzić co trzymał w szufladzie Tadeusz Różewicz, czy wejść w rolę opozycyjnego drukarza.

Centrum Historii Zajezdnia

Zobacz nasze pozostałe przewodniki po Wrocławiu:

10 miejsc, które musisz zobaczyć będąc we Wrocławiu

Odkryj Dolny Śląsk z Europeum