No ale jednak musimy oddać sprawiedliwość - Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław (kto by się spodziewał!). Będąc w okolicy warto zwiedzić ten region i poznać jego wyjątkowe tajemnice. Przedstawiamy Wam kilka z nich, tych szczególnie wartych uwagi:
1. Dolnośląskie Zamki
Wiele pięknych pałaców i zamków jest do odkrycia w naszym regionie, jednak kilka z nich jest wartych szczególnej uwagi.
Zamek Książ w Wałbrzychu nazywany jest także “perłą Dolnego Śląska” i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie. W szerokim wachlarzu usług zamku znaleźć można różne trasy dziennego zwiedzania (w tym skierowane do najmłodszych turystów), straszne Nocne Zwiedzanie czy sporadycznie przeprowadzane gry zamkowe. Obiekt traktowany jako wspaniały zabytek historyczny i ważne dziedzictwo kulturalne, jest również miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń m.in. koncertów, bali, wystaw, pikników historycznych, rekonstrukcji wojennych oraz dwóch sztandarowych festiwali: Festiwalu Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.
Zamek Grodno to ponad 700 lat historii. Wybudowany został na szczycie góry Choina (ok. 450 m n.p.m.) na styku Gór Wałbrzyskich i Sowich i jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Na wzgórzu znajduje się rezerwat przyrody „Góra Choina” o powierzchni ok. 19,13 ha. Dzieje zamku Grodno sięgają zamierzchłych czasów. Jedna z legend podaje, że już w 800 r. pewien angielski rycerz (sic!) założył w tym miejscu czworoboczną drewnianą strażnicę.
2. Podziemne Miasto Osówka
Czyli “Riese - tajny projekt rzeszy na Dolnym Śląsku” to obiekt wojenny, budowany w Górach Sowich przez III Rzeszę Niemiecką w latach 1943-45. Wykonano prawie 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników. Można zobaczyć wartownie, korytarz techniczny oraz ogromną halę o 10 m wysokości i wiele budowli na powierzchni ziemi. Według jednej z hipotez po ukończeniu Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwafe i prototypem bomby atomowej. Inna mówi, że w okolicy ukryto „złoty pociąg” i ciężarówki ze złotem Wrocławia.
3. Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Dolnośląskie Zagłębie Węglowe jest najstarszym regionem wydobycia węgla kamiennego w granicach dzisiejszej Polski. Źródła pisane podają, że niewielkie kopalnie działały w okolicy Wałbrzycha już w XVI wieku, ale nie posiadały one wówczas nazw. Centrum Nauki i Sztuki Zobaczymy tu 4,5 hektara zabytkowych obiektów poprzemysłowych, wzbogaconych o autentyczne wyposażenie obejmujące zabezpieczony i udostępniony zwiedzającym kopalniany park maszynowy. Dzięki pracującym w Starej Kopalni przewodnikom-górnikom, którzy przed laty pracowali w KWK „Julia” oraz muzealnikom, każdy ze zwiedzających może nie tylko obejrzeć ogromną skalę kopalnianej infrastruktury, ale także ma możliwość poznania specyfiki niebezpiecznej i wymagającej pracy górnika.
4. Muzeum Kolejnictwa Jaworzyna Śląska
“Stoi na stacji lokomotywa, ciężka, ogromna i pot z niej spływa” - w Jaworzynie nie tylko możemy zobaczyć wiele zabytkowych parowozów z różnych okresów, ale także przejechać się nimi i poczuć ten wyjątkowy klimat! Zobaczymy na nich zabytkowy tabor normalnotorowy produkowany od 1890 roku do lat 70-tych XX wieku. W zbiorach muzeum znajduje się 40 lokomotyw parowych, spalinowych i elektrycznych, 50 wagonów oraz innych pojazdów specjalistycznych. Oprócz taboru na wystawach można zobaczyć maszyny i urządzenia przemysłowe, makietę kolejową, kolekcję zabawek samochodowych oraz wystawę obrazującą przesiedlenia Polaków po II wojnie światowej.
P.S. Z Europeum dojedziecie:
- w 5 min na Dworzec Główny PKP i PKS
- w 20 min na Autostradową Obwodnicę Wrocławia
- w 20 min na Drogę Krajową nr 5
A w dodatku nadal możecie zrealizować u nas swój Bon Turystyczny!