Dieter Rams, jeden z najlepszych i najbardziej wpływowych projektantów XX wieku sformułował w latach 80 dekalog dobrego projektowania.* Jedną z zasad jest, by był przyjazny dla środowiska. Daria Wartalska odnalazła w tym zapisie swoją niszę. Specjalizuje się w eco-designie. Zawsze uwzględnia dobro środowiska i otoczenia w swojej pracy twórczej, specjalizuje się w szkle użytkowym oraz reusingowym. Wartalska obecnie robi doktorat z dyscypliny zrównoważonego projektowania. Jej pytanie badawcze brzmi: W jaki sposób można sensownie wykorzystać zasoby produktu? Co to jest post konsumpcja.
Post konsumpcja...
Na przykładzie butelek szklanych: czy istnieją alternatywy dla kosztownego i energochłonnego topienia, recyklingu szkła? Recykling szkła wymaga takiej samej ilości energii, jak nowa produkcja. Zagadnienie to stało się podstawą pracy magisterskiej Wartalskiej, w której zaprojektowała kompletny zestaw użytkowy z jednorazowych butelek o minimalnym zużyciu energii. Tak rozpoczęła się jej droga do zrównoważonego projektowania. Wartalska nadal pracuje z odpadami, ekologicznymi technologiami i społecznie odpowiedzialnymi procesami produkcyjnymi. Jej wizją jest udowodnienie, że design nie odgrywa roli gracza w bezmyślnej konsumpcji, ale odgrywa główną rolę w holistycznym wykorzystaniu produktów. Daria Wartalska dąży do (prze) projektowania obiektów w taki sposób, aby wykorzystane zasoby mogły jak najlepiej żyć w cyklu rzeczy.
Kompozycje Darii możecie podziwiać podczas posiłku w naszej hotelowej restauracji, spotkania w centrum konferencyjnym, ale też przejrzeć się w lustrach jej projektu w niektórych z pokoi.
* Dziesięć zasad dobrego designu:
- dobry design jest innowacyjny
- dobry design czyni produkt użytecznym
- dobry design jest estetyczny
- dobry design czyni produkt zrozumiałym
- dobry design nie jest natrętny
- dobry design jest uczciwy
- dobry design jest przemyślany w najdrobniejszych szczegółach
- dobry design jest przyjazny dla środowiska
- dobry design jest tak mało designerski, jak to tylko możliwe.