Zgodnie z tradycją, specjały na Wielkanoc trzeba przygotowywać w Wielki Piątek. W dodatku należy się spieszyć, ponieważ po sobotnim święceniu jajek, nie powinno się już nic przygotowywać, ani sprzątać. Świąteczne dania to m.in. żurek z jajkiem i białą kiełbasą, sałatka jarzynowa, schab pieczony ze śliwką, własnoręcznej roboty pasztety, ćwikła z chrzanem, jajka faszerowane, sernik, babka piaskowa, mazurek i wiele, wiele innych. Zdradzimy Wam nasze przepisy na niektóre wielkanocne przysmaki. Będzie pysznie. Gotowi?
1. Żurek z jajkiem i kiełbasą
Najpierw, najlepiej dzień wcześniej, należy ugotować bulion warzywny. Bulion do żurku szykujemy z kilku warzyw, bez dodatku ziół. Na tarce ścieramy: kawałek bulwy selera, korzeń pietruszki, obraną marchew. Dodajemy pora, zalewamy 1,5 litra wody i gotujemy przez godzinę na wolnym ogniu, następnie przecedzamy. Podstawą dobrego żurku jest zakwas żytni. Zakwas* szykujemy z dużą ilością czosnku.
*Przepis na zakwas: wsypujemy 1 szklankę mąki do litrowego słoika i wlewamy stopniowo 3 szklanki letniej wody, mieszając szybko drewnianą łyżką, aby nie zrobiły się grudki. Wrzucamy zmiażdżony czosnek (3 ząbki) do słoika. Do tego ziele angielskie, liście laurowe i ziarenka pieprzu. Mieszamy. Słoik przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 5 dni. Minimum raz dziennie mieszamy zakwas drewnianą łyżką.
Teraz zabieramy się za żur: przygotuj sobie surowy wędzony boczek oraz kiełbasę podsuszaną i kiełbasę białą. Boczek pokrój w drobną kostkę. Kiełbasy pokrój w plasterki. Boczek podsmaż kilka minut na patelni. Dodaj też obie kiełbasy i smaż całość jeszcze do 4-5 minut. W tym samym czasie wywar warzywny wlej do średniego garnka. Ustaw średnią moc palnika i podgrzewaj do zagotowania. Całą zawartość patelni przełóż do gotującego się bulionu warzywnego. Zupę gotuj około 5 minut. Do zupy wlej kolejno cały zakwas na żurek. Trzeba go wcześniej zamieszać, by przelać do zupy całą zawartość. Dodaj również przyprawy: 1 rozgniecione ziarno ziela angielskiego; 1 liść laurowy; po 1/4 łyżeczki czosnku i soli; 1 łyżeczka majeranku. Zupę doprowadź do wrzenia ciągle ją mieszając. Żurek powoli zacznie gęstnieć. Wystarczy kilka minut gotowania. Na koniec dodaj też 3 łyżki śmietanki słodkiej 30 %. Jeśli wolisz użyć kwaśnej, wysokoprocentowej śmietany, to pamiętaj, by do szklanki odlać trochę wrzącego żurku. Wywar wymieszaj ze śmietaną i ponownie wlej do żurku.
Składniki:
- 1 litr bulionu warzywnego
- 500 ml zakwasu żytniego do żurku
- przyprawy: 1 rozgniecione ziarno ziela angielskiego; 1 liść laurowy; po 1/4 łyżeczki czosnku i soli; 1 łyżeczka majeranku
- 100 g kiełbasy zwykłej podsuszanej
- 200 g kiełbasy białej surowej lub parzonej
- 200 g boczku surowego wędzonego
- 3 łyżki śmietanki 30 %
2. Wegetariański pasztet z ciecierzycy z żurawiną
Ciecierzycę namaczamy na noc w zimnej wodzie (co najmniej 12 godzin). Odlewamy wodę, w której się moczyła, zalewamy świeżą, lekko osoloną i gotujemy na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Odcedzamy i studzimy. Marchewkę i cukinię ścieramy na grubych oczkach tarki i kładziemy na sicie. Ciecierzycę wrzucamy do blendera i miksujemy na nie całkiem gładką masę. Do zmiksowanej masy dodajemy otręby, startą marchewkę i cukinię, jajko, wodę, starty ząbek czosnku, bułkę tartą, sól i pieprz. Blendujemy wszystko kilka razy, ale nie na całkiem gładką masę. Na końcu dodajemy żurawinę, wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy ok. 50 min. Przekładamy na talerz dopiero po ostudzeniu.
Składniki:
- 2 średnie korzenie selera - 800 g
- 1 średnia marchew - 130 g
- 1 średnia cebula - 200 g
- pół czerwonej papryki - 140 g
- 6 ząbków czosnku - 30 g
- 3 średnie jajka
- 5 łyżek bułki tartej - 50 g
- 50 g masła klarowanego
- przyprawy: łyżeczka majeranku; płaska łyżeczka soli; pół łyżeczki pieprzu
3. Babka piaskowa
Margarynę (może być również masło) rozpuszczamy w garnku na małym ogniu, uważając aby się nie przypaliło i nie zaczęło gotować. Jajka ucieramy z cukrem na puszysty krem. Dodajemy obie mąki wymieszane z proszkiem do pieczenia i dokładnie mieszamy. Można także zmiksować. Następnie dodajemy aromat waniliowy i znowu mieszamy. Na koniec dodajemy rozpuszczoną margarynę, powoli wlewając, cały czas mieszamy i uważamy, by w cieście nie porobiły się grudki mąki. Foremkę na babkę smarujemy margaryną i wysypujemy bułką tartą. Przekładamy łyżką ciasto, wyrównując powierzchnię. Babkę piaskową pieczemy przez 1 godzinę w temperaturze 175 stopni C.Studzimy, wyciągamy ostrożnie z formy, posypujemy przez siteczko cukrem pudrem i cieszymy się cudownym smakiem i zapachem. By urozmaicić całość, w trakcie przygotowywania ciasta, możemy wlać kilka kropel aromatu waniliowego lub cytrynowego.
Składniki:
- 25 dag margaryny
- 4 jajka
- 1 szklanka cukru
- 1 szklanka mąki pszennej
- 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- aromat waniliowy
- cukier puder do posypania