Właściwie nie dziwi nas taki wybór, w końcu kto nie czeka cały rok na dzień, w którym można objadać się pysznymi, ciepłymi, nadziewanymi pączusiami na śniadanie,obiad, kolację i to bez wyrzutów sumienia? No dobrze, jak już ustaliliśmy, że to najlepsze święto w roku, to może przybliżymy Wam trochę jego historię i znaczenie…
Otóż chodzi o to, że Tłusty Czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, jednocześnie jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą), więc trzeba go dobrze wykorzystać. Wcześniej zwany także zapustnym i mięsopustnym, ponieważ jadano pączki nadziewane słoniną i mięsem i sowicie zapijano je wódką. Jednak obecnie praktykuje się głównie pałaszowanie dowolnej liczby faworków (chrustu) lub pączków ze słodkim nadzieniem. Ta tradycja jest najbardziej rozpowszechniona w Polsce oraz katolickiej części Niemiec. Jako, że jest to święto ruchome, może wypaść w okresie 29 stycznia, a 4 marca.
Każdego roku w recepcji Hotelu Europeum na naszych Gości czekały pyszne pączki z różnymi nadzieniami, lukrem lub cukrem pudrem. Wspomnienia wspólnego zajadania się tymi przysmakami wywołuje uśmiechy na naszych twarzach. W 2021 roku niestety nie możemy kontynuować tej miłej tradycji, ale za to mamy dla Was przepisy na pyszne, domowe pączki i faworki do wykonania w domach:
1. Tradycyjne, domowe pączki
Składniki na około 20 sztuk:
Ciasto drożdżowe:
- 500g mąki pszennej
- 50g świeżych drożdży lub 14g drożdży instant
- 100g masła (lub margaryny)
- 100g cukru
- 4 żółtka
- 1 jajko
- 250ml mleka
- 1 łyżka spirytusu (wódki lub rumu)
Dodatkowo:
- dżem lub powidła
- olej lub smalec do smażenia
Sposób przygotowania:
- Przygotować zaczyn. Lekko ciepłe mleko wymieszać z 1 łyżeczką cukru, pokruszonymi drożdżami i ok. 5 łyżkami mąki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 10- 15 minut.
- Roztopić masło (lub margarynę).
- Żółtka, jajko i resztę cukru ubić na parze w kąpieli wodnej. (Ubijać ok. 10 minut).
- Resztę mąki wsypać do dużej miski. Dodać wyrośnięty zaczyn i masę jajeczną. Zacząć wyrabiać ciasto. Podczas wyrabiania, dodawać roztopione masło. Wyrobić ciasto na gładką, elastyczną masę. Pod koniec dodać spirytus i ponownie wyrobić. (Ciasto jest bardzo klejące. Najlepiej nie dodawać więcej mąki).
- Miskę z ciastem przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 40- 60 minut, aż podwoi swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto przełożyć na posypany grubo mąką blat i rozwałkować na grubość ok. 1 cm. Wykrawać z niego krążki o średnicy 7 cm. (Używamy szklanki).
- Na połowę krążków nałożyć nadzienie i przykryć pozostałymi krążkami. Brzegi dobrze zlepić.
- Pączki układać na posypanym mąką blacie, przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 30 minut. Pączki powinny być leciutkie i puszyste.
- Smażyć partiami na rozgrzanym tłuszczu w dużym garnku z obu stron. (Tłuszczu musi być dużo, aby pączki swobodnie w nim pływały. Jeśli pączki będą dobrze napuszone, podczas pieczenia pojawi się charakterystyczna biała obwódka. Temperatura tłuszczu powinna wynosić ok. 175°C). Pączki wkładać wyrośniętą stroną w dół i smażyć ok. 2 minut z każdej strony.
- Pączki układać na ręcznikach papierowych, aby tłuszcz ociekł.
- Pączki posypać cukrem pudrem lub polukrować. Najsmaczniejsze są świeże. (Chcąc zrobić lukier należy 1 szklankę przesianego cukru pudru utrzeć z taką ilością gorącej wody, aby otrzymać lukier o pożądanej gęstości. Jeśli jest za rzadki dodać więcej cukru pudru, a jeśli za gęsty troszkę wody).
2. Faworki (chrust)
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej (=300g)
- 4 żółtka
- 1 łyżka spirytusu (lub ocet 6%)
- ½ łyżeczki cukru
- ½ łyżeczki soli
- ok. 5 kopiastych łyżek gęstej, kwaśnej śmietany
- olej lub smalec do smażenia
- cukier puder do posypania
Sposób przygotowania:
- Mąkę wymieszać z cukrem i solą. Dodać żółtka, spirytus i śmietanę. Zagnieść na jednolitą masę. Następnie przełożyć ciasto na blat i zbijać drewnianym wałkiem ok. 10 - 15 minut. (Należy uderzać wałkiem w ciasto rozpłaszczając je, po czym ponownie zwinąć i znów zbijać wałkiem. Dzięki zbijaniu ciasto będzie jednolite, elastyczne, a po usmażeniu kruche i z dużą ilością bąbelków).
- Ciasto rozwałkować porcjami cieniutko na blacie posypanym lekko mąką. (Ważne jest, aby blat podsypywać, jak najmniejszą ilością mąki. Ciasto oczekujące na rozwałkowanie należy przykryć ściereczką, żeby nie obsychało). Ciasto pokroić najpierw na paski o szerokości ok. 3- 4 cm, następnie na prostokąty lub równoległoboki o długości ok. 9 - 10 cm. (Ja robię na oko tak, aby faworki ładnie wyglądały;)). Każdy kawałek naciąć w środku i przez nacięcie przeciągnąć jeden koniec.
- Faworki smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złoty kolor. Wyjmować łyżką cedzakową i osączyć na ręczniku papierowym z tłuszczu. Gdy ostygną posypać grubo cukrem pudrem.
Koniecznie daj nam znać na naszych social mediach, jak udały Ci się przepisy i jak wyglądały wypieki z naszych przepisów! Smacznego!
Źródło przepisów: https://www.domowe-wypieki.pl/przepisy/ciastka-male-wypieki/69-paczki-tradycyjne