Dolny Śląsk ze względu na swoją historię i położenie geograficzne jest prawdziwą mieszanką kulturową, a sam Wrocław jest jego perełką różnorodności (w 2016 roku Wrocław został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury). Hotel Europeum znajduje się w dzielnicy Czterech Wyznań, które również oprócz wpływów religijnych, oddziaływały także na kulturę, a dokładniej m.in. na kuchnię. Na naszych stołach wigilijnych pojawiają się dania ze wschodu i zachodu, z północy i południa. Dziś przedstawiamy kilka słodkich, bożonarodzeniowych propozycji takich jak: makiełki z Wielkopolski inaczej nazywane makówkami na Śląsku, kutię, która przybyła do nas ze Wschodu, struclę z makiem i pierniki przygotowywane w całej Polsce.
Wspólne pieczenie może okazać się świetną zabawą! Zachęcamy do upieczenia pierniczków razem z dziećmi, których wyobraźnia może w tym przypadku pofolgować z całą paletą kształtów ciasta i kolorów słodkiego lukru. Własnoręcznie zdobione, małe dzieła sztuki, mogą być idealnym prezentem dla najbliższych.
Czas pomieszać:
Drożdżowa strucla z makiem
Składniki (proporcja na 2 strucle) wymiary formy 30x10 | Sposób przygotowania: |
Ciasto - 500 g mąki,
- 40 g świeżych drożdży,
- 250 ml mleka,
- 3 żółtka (białka zostawiamy - przydadzą się do masy makowej),
- 120 g cukru,
- 60 g masła,
- 1/2 łyżeczki soli,
- kilka kropel esencji waniliowej lub 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią
- 1 jajko do smarowania
Masa makowa (proporcja na 2 strucle) - 500 g maku,
- ok. 1/2 litra mleka,
- 200 g cukru,
- 3 łyżki miodu,
- 60 g masła,
- 2 białka,
- 30 g blanszowanych, posiekanych migdałów,
- 30 g rodzynków,
- 30 g skórki pomarańczowej,
- 1 łyżeczka rumu (opcjonalnie)
Dodatkowo | - Drożdże rozetrzeć z łyżką cukru, 2 łyżkami mąki i 3 łyżkami ciepłego mleka. Rozczyn zostawić do wyrośnięcia.
- Mąkę przesiać do głębokiej miski, wymieszać z solą. Żółtka utrzeć z cukrem na puszysty krem. Masło stopić, podgrzewając razem z pozostałym mlekiem.
- Wyrośnięty rozczyn przełożyć do miski z mąką. Dodać utarte żółtka, wanilię i wszystko wymieszać. Wyrabiając powoli ciasto stopniowo dodawać ciepłe mleko ze stopionym masłem. Wyrabiać, aż ciasto zrobi się gładkie, pulchne i lśniące. Uformować kulę i zostawić w misce, oprószonej mąką do wyrośnięcia, aż podwoi swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto podzielić na dwie równe części. Każdą z nich rozwałkować cienko na kształt prostokąta.
- Mak opłukać i sparzyć wrzącą wodą (najlepiej zrobić to wieczorem, dzień przed planowanym przygotowywaniem makowców). Odcedzić wodę, po czym mak zalać mlekiem w garnku i gotować na wolnym ogniu około 15 minut. Odcedzić i dobrze odcisnąć mak (najlepiej przez tetrową lub bawełnianą ściereczkę), po czym zmielić dwu lub trzykrotnie.
- Masło stopić. Zmielony mak przełożyć do garnka lub głębokiej patelni. Dodać stopione masło, miód, cukier oraz bakalie i smażyć na wolnym ogniu około 10 minut, ciągle mieszając. Masę ostudzić i wymieszać z rumem.
- Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli i delikatnie wymieszać z zimną masą makową.
- Ciasto posmarować roztrzepanym białkiem i nałożyć masę makową, zostawiając ok. 2 cm wolnej przestrzeni na brzegach i zwinąć ciasno w rulon, podwijając brzegi do środka, aby zamknąć struclę.
- Uformowane makowce przełożyć do form keksowych, wyłożonych papierem do pieczenia i zostawić do wyrośnięcia. Kiedy ciasto podchodzi do brzegów formy, posmarować wierzch strucli roztrzepanym jajkiem i włożyć do piekarnika nagrzanego do 170 stopni. Piec 40-50 minut (do suchego patyczka).
- Po wystudzeniu obficie posypać cukrem pudrem.
Źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/drozdzowa-strucla-z-makiem-8 |
Kutia
Składniki: | Sposób przygotowania: |
- 250 g pszenicy
- 250 g maku
- 300 g bakalii (orzechy, migdały, rodzynki) ( figi, daktyle-opcjonalnie)
- 250 g miodu
- 25 ml rumu
| - Pszenicę moczymy, gotujemy około godziny, zmieniając dwa razy wodę podczas gotowania. Miękką odcedzamy. Umyty mak zalewamy mlekiem i gotujemy na małym ogniu, po czym mielimy 3-4 razy. Rozcieramy z podgrzanym miodem.
- Bakalie, orzechy , migdały, (figi, daktyle-opcjonalnie) siekamy. Rodzynki moczymy w rumie. Łączymy mak z wszystkimi bakaliami oraz osączoną pszenicą, mieszamy. Wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Kutia im starsza, tym lepsza.
Źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/kutia-47 |
Pierniczki
Składniki: | Sposób przygotowania: |
- 0,5 kg mąki wrocławskiej,
- 25 dag miodu naturalnego (może być sztuczny),
- 10 dag cukru,
- 10 dag tłuszczu (masło, margaryna lub smalec)
- 2 łyżeczki przypraw piernikowych,
- 1 łyżeczka kakao,
- 1 jajko,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 0,5 łyżeczki sody,
- 6 łyżek płynu (kawa lub woda).
Na karmel - 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka wody.
| - W małym rondelku lub patelni z grubym dnem przygotować karmel. Wrzucić łyżkę cukru i wodę, podgrzewać aż otrzymany syrop cukrowy zmieni kolor na złotobrązowy, trwa to kilka minut.
- Ściągnąć garnek/patelnię z ognia, dodać gorący płyn, tłuszcz, cukier, miód, przyprawy, kakao. Podgrzewać aż składniki się rozpuszczą. Masę należy przestudzić, przelać do dużej miski lub najlepiej makutry, wbić jajko. Do osobnej miski przesiać mąkę i wymieszać ją z proszkiem do pieczenia i sodą. Stopniowo dodawać do masy w makutrze mieszając mikserem. Otrzymane ciasto będzie lekko kleiste.
- Na stolnicy podsypanej mąką wałkować porcje ciasta na grubość około 3 mm. Wycinać ciasteczka. Układać na blasze do pieczenia, zachowując odstępy. Ciasteczka podczas pieczenia urosną.
- Każdą porcję piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 7-8 minut. Ściągać zaraz po upieczeniu i zostawić do ostygnięcia.
Źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/pierniczki-12 |
Makiełki
Składniki: | Sposób przygotowania: |
- 500 g maku
- 1 szkl. mleka
- 100 g miodu
- daktyle
- figi
- skórka pomarańczowa
- sok z cytryny
- orzechy laskowe
- aromat migdałowy
- łyżka masła
- kawałek pszennej słodkiej bułki
- ok 1 szklanka mleka do namaczania
- mandarynki
- bakalie do przybrania
| - Mak namaczamy w przegotowanym mleku, najlepiej na noc, nadmiar odlewamy, mak mielimy przez maszynkę na drobnej siatce. Dodajemy do maku posiekane bakalie i miód. Masło roztapiamy na patelni i podsmażamy mak do odpowiedniej konsystencji i odstawiamy do wystudzenia.
- Bułkę kroimy w kostkę i podsuszamy w piekarniku lub na suchej patelni, po czym zalewamy przegotowanym mlekiem.
- W salaterce układamy mak i bułkę na przemian, dekorujemy cząstkami mandarynek i bakaliami.
Źródło: https://www.przyslijprzepis.pl/przepis/makielki-1 |
A jeśli po prostu chcesz odpocząć, spędzić więcej czasu z rodziną, to przyłącz się do akcji #wspieramgastro i zamów swoje ulubione pierogi lub barszcz z uszkami w jednej z okolicznych restauracji.