1. Ostrów Tumski – 2,1 km od Europeum
Ostrów Tumski jest najstarszą, zabytkową częścią Wrocławia, historią sięgającą X stulecia. Tutaj właśnie powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I.
Znajduje się tu Archikatedra św. Jana Chrzciciela, zwana matką kościołów śląskich. Uważa się ją za pierwszą w pełni gotycką świątynię na ziemiach polskich. Prócz licznych, zabytkowych kościołów, na uwagę zasługuje Muzeum Archidiecezjalne, w którym znajduje się pochodząca z przełomu XIII i XIV wieku Księga Henrykowska. To właśnie w niej zostało zapisane pierwsze zdanie w języku polskim.
Wrocław jest zwany Wenecją Północy, a także Miastem Mostów. Nie bez przyczyny – znajduje się tutaj sto mostów i kładek, a jeden z najsłynniejszych, Most Tumski, znany także jako Most Zakochanych prowadzi na Ostrów Tumski.
Warto tutaj wrócić wieczorem, kiedy to wrocławski latarnik zapala ponad 300 gazowych latarnii. Wiedzieliście, że to ostatnie miejsce w Europie, gdzie jeszcze możemy zobaczyć taki widok? Brzmi bajkowo, prawda?
2. ZOO i Afrykarium – 3,7 km od Europeum
Dzieciństwo skończyło się bezpowrotnie? Niekoniecznie! Nawet jeśli nie masz dzieci, będąc we Wrocławiu odwiedź ZOO. To najstarszy ogród zoologiczny w Polsce, jednocześnie będąc trzecim na świecie pod względem liczby zwierząt, i piątym najchętniej odwiedzanym w Europie. Możemy tu podziwiać 1132 gatunki, przenieść się w różne miejsca świata, a największe wrażenie robi nowoczesne Afrykarium.
Odpowiedni mikroklimat, 15 000 000 litrów wody (6 basenów olimpijskich), a także fauna i flora z całego Czarnego Lądu na wyciągnięcie ręki, to niezapomniane przeżycia.
3. Rynek i Krasnoludki – 300 m od Europeum
Wiecie, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych w Polsce i największych rynków staromiejskiej Europy? Ano, we Wrocławiu. Piękna architektura, klimatyczne kamienice i restauracje oraz miejsca warte odwiedzenia sprawiają, że jest to najpopularniejsza atrakcja Wrocławia. W mieście zachowało się 8000 zabytkowych kamienic, a 60 z nich otacza wrocławski Rynek. Oczywiście, najcenniejszy z nich to ratusz, składający się z dwóch części – starej i nowej, będący największym i najstarszym w Polsce. Właśnie tutaj znajduje się najstarsza w Europie, wciąż działająca restauracja – Piwnica Świdnicka.
Wrocław to niezliczona ilość ciekawych, tajemniczych miejsc, ale uważajcie pod nogi! W tym mieście grasują bowiem… Krasnoludki. Istnieje kilka teorii, jak przybyły do miasta, ale fakt jest taki, że mieszkają we Wrocławiu od lat 80-tych, a znaleźć je można już niemalże 400! W Hotelu Europeum dostaniecie od nas mapę, która pomoże Wam poznać i znaleźć dużą część z nich. Jednak nie sposób zobaczyć wszystkie, zawsze jeden z nich zaskoczy nas w najbardziej niespodziewanym miejscu.
4. Hala Stulecia i Pergola – 3,8 km od Europeum
Jedno z 15-stu w Polsce wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także jedno z najważniejszych dzieł w architekturze światowej XX wieku – Hala Stulecia. Projektantem był znakomity wrocławski architekt Max Berg. Jej powstanie w latach 1911-1913 było związane z chęcią zorganizowania Wystawy Stulecia, mającej uczcić setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Na terenie kompleksu znajduje się także Pawilon Czterech Kopuł wraz z Muzeum Sztuki Współczesnej. Budynek od 1953 roku był siedzibą wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Powstało tu ponad 400 znakomitych polskich filmów, między innymi „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, czy każdemu znane komedie Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.
Na tyłach Hali mieści się największa fontanna multimedialna w Polsce – Pergola. Ma 300 dysz wodnych, 3 dysze ogniowe, 800 punktów świetlnych oraz powierzchnię ok. 1 hektara. Polecamy odwiedzić to miejsce wieczorem w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to woda w takt muzyki rozpoczyna swój taniec, a światło tworzy barwne obrazy.
5. Podwórko na Roosevelta – 1,8 km od Europeum
Bez wątpienia najbardziej niezwykłe podwórko w Polsce, a na pewno we Wrocławiu. Rajski ogród, błękit oceanów, psy i koty, dinozaury, własne wiersze i portrety mieszkańców, ukochana drużyna piłkarska, dzieła wybitnych malarzy – to wszystko znalazło się na 250-metrowym malowidle, które powstało na ul. Roosevelta, od strony podwórka na kamienicach. Dzieło zajmuje ponad 1200 metrów kwadratowych i jest połączeniem malarstwa, rzeźby oraz ceramiki, a w jego powstanie zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy.
6. Ogród Japoński – 3,9 km od Europeum
Będąc we Wrocławiu, można także przenieść się do Japonii. I nie, nie mamy tu na myśli ukrytego portalu, tylko autentyczny japoński ogród, znajdujący się w okolicach Hali Stulecia, a przyłączony do jednego z najstarszych parków urządzonych w stylu angielskim w Europie.
Założony w latach 1909–1912, w związku z Wystawą Stulecia z 1913 roku,został zaprojektowany przez japońskiego ogrodnika Mankichiego Araia. W 1994 roku przy współpracy ambasady japońskiej, prof. Ikuya Nishikawy i ogrodników z Nagoi rozpoczęto prace przywracające ogrodowi japoński charakter. Stanowi unikatowy w Europie żywy fragment japońskiej kultury. Rząd Japonii przekazał do Ogrodu kilka granitowych latarń z XIX wieku, a japończycy nazwali ogród Hakkoen, tzn. Ogród biało-czerwony.
7. Dzielnica Czterech Wyznań – 300 m od Europeum
Wrocław to jedno z najbardziej przyjaznych i tolerancyjnych miast. Tutaj każdy jest mile widziany, każdy jest “swój”. Symbolem tego, jest znajdująca się zaledwie 300 metrów od Hotelu Europeum Dzielnica Czterech Wyznań. Granice tego obszaru wyznaczają kościoły: katolicki, ewangelicki, prawosławny sobór i synagoga. Wszystko po sąsiedzku, z uśmiechem i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziesz tu oryginalne potrawy, a także mnóstwo wydarzeń kulturowych.
8. Galeria Neon Side – 300 m od Europeum
Inaczej zwana też Galerią Neonów lub Wrocławskimi Neonami. To kolejne, wyjątkowe podwórko przy ul. Ruskiej 46C. Szczególnie warto wybrać się tam po zmroku, kiedy rozświetla je ponad 30 dawnych neonów firm, kin, sklepów, knajp i domów handlowych. Robi wrażenie zarówno na małych, jak i dużych.
9. Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic) – 600 m od Europeum.
Jak już wspomnieliśmy, Wrocław to Miasto Mostów. W zależności od metodologii liczenia, jest ich od 100 do 300, co plasuje nas w pierwszej dziesiątce w Europie. Najwyżej położonym z nich, jest właśnie Mostek Pokutnic (lub Czarownic), wokół którego krąży pewna legenda…
Podanie głosi iż niegdyś zamykano na nim młode kobiety, które zamiast założyć rodzinę i żyć w wierności wobec jednego mężczyzny, wiodły rozpustny tryb życia. Za karę były więzione na mostku, który miały zamiatać. Druga nazwa pochodzi z czasów polowań na czarownice. Według legendy, jeśli oskarżonej kobiecie udało się przejść po mostku, to uznawano, że pomagał jej szatan i skazywano na śmierć. Natomiast jeśli z niego spadła, wtedy zostawała uniewinniona.
10. Kolejkowo – 2 km od Europeum
Największy w Polsce miniaturowy, interaktywny świat przedstawiający Wrocław, z jeżdżącymi pociągami, samochodami i poruszającymi się mieszkańcami. To jedyna makieta w Polsce, na której pływa statek oraz miejscami symulowany jest padający deszcz. Znajdziecie tam także nasz hotel! Świetna zabawa, która wciąga nie tylko dzieci, ale także dorosłych.
Mamy nadzieję, że z tym krótkim przewodnikiem dużo łatwiej będzie Ci zaplanować wycieczkę do Stolicy Dolnego Śląska. Koniecznie daj nam znać na naszych social mediach, jak podobały Ci się poszczególne atrakcje. A może odkryłeś coś całkiem nowego?